
-
aperitiivi
Ennen ateriaa tarjottava aperitiivi herättää ruokahalun ja virittää tunnelmaan. Hyvä aperitiivi on mieto, raikas ja kuiva.
Odotathan hetken…
-
äyriäiset
Äyriäisiä yhdistää mieto, hienostunut maku. Kevyen vivahteikkaille mauille sopivat vastaavan kevyet mutta aromikkaat juomat.
Odotathan hetken…
-
miedot juustot
Miedot, tuoreet ja vaaleat juustot viihtyvät vastaavan miedon ja raikkaan juoman kanssa. Esimerkiksi raikas ja hapokas valkoviini, kevyt punaviini tai maukas olut toimii.
Odotathan hetken…
-
pikkusuolaiset
Pikkusuolaisten kanssa voi nauttia monipuolisesti erilaisia juomia. Usein niitä tarjotaan ennen varsinaista ateriaa, jolloin juoman kannattaa olla mieto ja raikas.
Odotathan hetken…
-
Tuotetiedot
-
TUOTENUMERO933853
-
ALKOHOLI13.5%
-
SOKERI1.0 g/l
-
HAPOT4.4 g/l
-
ENERGIA80.0 kcal/100 ml
-
LITRAHINTA32.59 EUR
-
TUOTTAJAN ILMOITTAMAT AINESOSATSisältää sulfiitteja
-
PAKKAUSlasipullo
-
SULJENTAluonnonkorkki
-
VALMISTAJA/VALMISTUTTAJACellier des Princes
-
TAVARANTOIMITTAJADelta Wines Finland Oy
-
VALIKOIMAtilausvalikoima
-
-
Maku
Maku
Pehmeät ja kepeät valkoviinit ovat kuivia viinejä, joiden kypsää hedelmäisyyttä säestää hento hapokkuus.
Voit löytää viinien kypsästä hedelmäisyydestä päärynän, omenan ja persikan aromeja. Pehmeytensä ansiosta viinit sopivat myös niille, jotka eivät yleensä pidä kuivista valkoviineistä.
KäyttövinkitNämä viinit ovat kepeytensä ansiosta hyviä yleisviinejä, jotka ovat omiaan seurusteluun ja noutopöytään tai kasvisten kylkeen.
Kokeile näiden viinien kanssa esimerkiksi kantarellipiirakkaa, kasvistapaksia tai tonnikalapastaa.
TarjoiluValkoviinit ovat parhaimmillaan viileinä, noin 10–12-asteisina. Huoneenlämpöinen pullo viilenee sopivaan lämpötilaan jääkaapissa parissa tunnissa.
Tuotteen mahdollisesti sisältämät allergeenit käyvät ilmi etiketistä tai pakkauksesta. Tuotteen valmistaja ja maahantuoja vastaavat tuotteen laadusta sekä siitä, että tuote ja sen pakkausmerkinnät ovat lainsäädännön mukaisia. Huom! Tuotekuva tai vuosikerta saattavat poiketa verkkokaupassa tai myymälässä olevasta tuotteesta.