
Tuotepäällikkö on aitiopaikalla kehittämässä juoma-alaa
Tuotepäällikön työ pitää sisällään juomatrendien haistelua, asiakaslähtöisen valikoiman hallintaa ja kehitystä sekä tavarantoimittajayhteistyötä.
Anton Rantajärven rooliin Alkon tuotepäällikkönä kuuluu valikoiman aktiivinen kehittäminen muun muassa alan trendejä, asiakastoiveita ja vastuullisuusnäkökulmia huomioiden.
”Pääsen seuraamaan erinomaiselta paikalta juoma-alan monipuolisuutta ja muutosta. On mahtavaa päästä jättämään oman kädenjälki Alkon valikoimaan”, Rantajärvi toteaa.
Myymälätyöstä vahva pohja tuotepäällikön pestiin
Anton Rantajärvi vastaa Alkossa väkevien alkoholijuomien valikoimasta. Työ tuotepäälliköksi kulki myymälätyön kautta: Rantajärvi aloitti työn Alkon osa-aikaisena myyjänä opiskelun ohessa, mikä toi asiakaspalvelun lisäksi runsaasti oppia myös tuotetietouteen.
”Koen, että työ Alkon myymälässä on antanut hyvän perustan nykyiselle työlleni. Kaikki se, mitä myymälässä ja pääkonttorissa tehdään, näkyy asiakkaalle ja luo mielikuvaa Alkosta. Olen nähnyt sitä molemmista vinkkeleistä ja se on etu työssäni.”
Valikoima rakentuu trendien ja asiakaspalautteen mukaan
Alkossa myynnissä olevat alkoholijuomat hankitaan koti- ja ulkomaisilta alkoholialan toimijoilta. Tavarantoimittajayhteistyö onkin Rantajärven työn kulmakiviä. Heidän kanssaan käydään keskustelua siitä, millaisia uutuuksia maailmalla on ja millaiset juomat ovat nosteessa.
Työ sisältää myös jonkin verran matkustamista. Esimerkiksi kansainvälisillä messuilla kuulostellaan trendejä ja tavataan juoma-alan toimijoita.
”Tärkeintä työssäni on asiakaslähtöisen valikoiman kehitys ja hallinta. Se vaatii yhteistyötä tavarantoimittajien kanssa sekä tarkkaa asiakaspalautteen ja valikoiman seurantaa.”
Alkon tuoteryhmätiimiin kuuluu kaiken kaikkiaan noin 15 tuoteosaajaa. Töitä tehdään yhdessä sparraillen ja tietoa vaihtaen.
”Toimintaympäristö muuttuu jatkuvasti, joten opittavaa riittää. Yksi työni parhaista puolista on se, että olen saanut haastaa itseäni ja saanut kasvaa ammatillisesti. Siitä iso osa koostuu siitä, kun saan tehdä töitä yhdessä samanhenkisten kollegoiden kanssa.”
Tuotepäälliköt ovat oman vastuualueidensa huippuasiantuntijoita ja kehittävät omia vastuualueitaan valikoimastrategiaa tukien. Työssä korostuu asiakaslähtöinen ja analyyttinen valikoiman kehitys, trendien haistelu, sekä yhteistyö valmistajien, tavarantoimittajien ja myymäläkentän kanssa.