Tuotevastuut

Alkoholijuomien ja oheistuotteiden valinnasta vastaa ammattitaitoinen ostotiimi. Valikoimaanottoon liittyvissä kysymyksissä voit ottaa yhteyttä seuraaviin henkilöihin.

Tuoteryhmien kiireellisten asioiden puhelin päivystää arkisin klo 9-17.
Päivystyspuhelinnumero: 020 711 5885. Sähköposti: purchasinghelp@alko.fi.

Viinit

Senior Category Manager Mika Kauppinen 
sähköposti: mika.kauppinen@alko.fi
puhelin: 020 711 5381

Tuotepäällikkö Kirsi Erme
sähköposti: kirsi.erme@alko.fi
puhelin: 020 711 5695
Espanja, Etelä-Afrikka ja Etelä-Amerikka
Väkevät viinit omilta vastuualueiltaan



Tuotepäällikkö Karina Tiihonen
sähköposti: karina.tiihonen@alko.fi
puhelin: 020 711 5314
Ranska, Englanti, Australia, Uusi-Seelanti,
Pohjois-Amerikka ja Aasia
Väkevät viinit omilta vastuualueiltaan



Tuotepäällikkö Timo Tossavainen
sähköposti: timo.tossavainen@alko.fi
puhelin: 020 711 5786
Italia ja Portugali
Väkevät viinit omilta vastuualueiltaan



Tuotepäällikkö Carla Seitovirta
sähköposti: carla.seitovirta@alko.fi
puhelin: 020 711 5446
Saksa, Itävalta, Unkari, Suomi, Israel, Libanon
Itä- ja Keski-Eurooppa
Väkevät viinit omilta vastuualueiltaan
Kausituotteet ja kausilahjapakkaukset



Hankintakoordinaattori Anne Högman
sähköposti: anne.hogman@alko.fi
puhelin: 020 711 5395

Hankintakoordinaattori Miia Koivisto
sähköposti: miia.koivisto@alko.fi
puhelin: 020 711 5262

Panimotuotteet, väkevät ja alkoholittomat juomat

Tuoteryhmäpäällikkö Kasper Kukkonen (panimotuotteet ja alkoholittomat juomat)
sähköposti: kasper.kukkonen@alko.fi
puhelin: 020 711 5413



Tuoteryhmäpäällikkö Marjo Pelkonen (väkevät)
sähköposti: marjo.pelkonen@alko.fi
puhelin: 020 711 5635



Tuotepäällikkö Timo Vallo (panimotuotteet)
sähköposti: timo.vallo@alko.fi
puhelin: 020 711 5215



Tuotepäällikkö Anton Rantajärvi (väkevät) 
sähköposti: anton.rantajarvi@alko.fi
puhelin: 020 711 5475


Hankintakoordinaattori Mari Raunio
sähköposti: mari.raunio@alko.fi
puhelin: 020 711 5404

Oheistuotteet ja alkoholivalmisteet

Tuotepäällikkö Kristiina Lilienkampf
sähköposti: kristiina.lilienkampf@alko.fi
puhelin: 020 711 5642