
Makuprofiili ja lisätietoja
Kirkas, lämmin, kuiva, sitruksinen, valkopippurinen, hennon savuinen
Osta verkosta
Toimitus
Myymälään 0 €
Toimitus alkaen 2 arkipäivää
Toimitus noutopisteeseen 9,00 €
Toimitus alkaen 2 arkipäivää
Asioi myymälässä
Myymälät - Saatavilla ... myymälässä
Makuprofiili ja lisätietoja
Kirkas, lämmin, kuiva, sitruksinen, valkopippurinen, hennon savuinen
Osta verkosta
Toimitus
Myymälään 0 €
Toimitus alkaen 2 arkipäivää
Toimitus noutopisteeseen 9,00 €
Toimitus alkaen 2 arkipäivää
Asioi myymälässä
Myymälät - Saatavilla ... myymälässä

Laajat tuotetiedot
- Litrahinta67,07 €
- Tuotenumero900552
- TuottajaCazcabel
- TavarantoimittajaNorex
- Valikoimatilausvalikoima
Maku
Tequilat ja mezcalit ovat agaavesta, tai agaavesta ja sokeriruo'osta Meksikossa tislaamalla valmistettuja väkeviä alkoholijuomia.
On olemassa kahdenlaista tequilaa: täysin siniagaavesta valmistettua tequilaa (100% agave), sekä mixto tequilaa, jossa on vähintään 51% agaavepohjaista sokeria ja 49% yleensä sokeriruoko- tai maissiperäistä sokeria. Tequilan aromeista voi löytää hedelmäisyyttä, yrttisyyttä ja juureksisuutta. Mezcalissa maistuu näiden lisäksi usein savuisuus. Tammitynnyrikypsytys voi tuoda juomiin mausteisia ja pippurisia aromeja.
Suurin ero tequilan ja mezcalin välillä löytyykin niiden valmistustavan vaikutuksesta makuun. Perinteisesti tequilaan ei juurikaan jää makua agaaven höyrykypsennnysmenetelmästä kun taas mezcalissa maistuu savuisuus johtuen kypsennysmenetelmästä, jossa agaave kypsennetään maakuopassa paahtamalla.
Käyttö
Tequilat ja mezcalit nautitaan aromilaseista sellaisenaan tai jäiden kera. Joskus tequilaa nautitaan yhdessä suolan ja sitruunan tai limen kanssa. Tequila on myös monien klassikkodrinkkien, kuten Tequila Sunrisen ja Margaritan raaka-aine. Mezcalia voi rohkeasti kokeilla cocktaileihin tequilan korvaajana.
Tarjoilu
Kaikki tequila on mezcalia, mutta kaikki mezcal ei ole tequilaa. Tequila ei myöskään ole kaktusviinaa, vaikka sitä usein siksi kutsutaan. Pääraaka-aine sinilehtinen agaave on liljakasvi, jonka ydintä tarvitaan noin seitsemän kiloa yhden tequilalitran valmistamiseen.
- Suljentaluonnonkorkki
- Pakkauskoko0,7 l
- Tuotteen kokonaispaino1 200 g
- Pakkauksen paino520 g